idea-home.pl

Blog tematyczny o budownictwie, aranżacjach wnętrz, ogrodzie.

Dom

Praktyczne sposoby na to, jak wysypać kamienie w ogrodzie

Praktyczne sposoby na to, jak wysypać kamienie w ogrodzie

W aranżacji ogrodowej kamienie mają olbrzymi potencjał dekoracyjny. Można je wykorzystać zarówno do projektowania ogrodu, przygotowania funkcjonalnego i bardzo ładnego podjazdu, a także do tworzenia ścieżek ogrodowych. Aby jednak nałożyć kamień, trzeba odpowiednio przygotować podłoże. Najlepiej zrobić to poprzez usunięcie dotychczasowej trawy.

Przygotowanie gruntu

Zanim rozpoczną się prace związane z usunięciem trawy, warto sprawdzić, które obszary trawnika mają pozostać nienaruszone. Jest to konieczne zwłaszcza w kontekście tak wrażliwych elementów ogrodowego wyposażenia jak np. głowice zraszaczy. Istotne jest również to, jaka maszyna zostanie do tego celu wykorzystana. Owszem, można to wszystko robić za pomocą standardowej łopaty, ale z pewnością potrwa to zbyt długo. Lepiej postawić na częściowo zautomatyzowany sprzęt, dzięki któremu wszystko to potrwa o wiele krócej.

Jak usuwać konkretne rodzaje traw?

Każdy, kto zastanawia się nad tym, jak wysypać kamienie w ogrodzie, powinien wybrać optymalną metodę usuwania traw. Jeśli są one płytko zakorzenione, to z łatwością sprawdzi się tu łopata. Z herbicydów można korzystać wówczas, gdy ma się do czynienia z głęboko zakorzenionymi, wieloletnimi trawami. Dzięki zawartym w sobie składnikom, herbicydy mogą z łatwością osłabić nawet najbardziej rozbudowane systemy korzeniowe. Dopiero wtedy można skutecznie usunąć warstwę trawy z ogródka.

Jak wysypać kamienie w ogrodzie?

Aby ułożone z kamieni podłoże było stabilne, musi być ono utrwalone za pomocą solidnego fundamentu. Najlepiej, jeśli jest nim duża, mocna skała, wokół której można rozsypać kamienie. Podstawą powinny być kamyki o dość dużej średnicy, która powinna wynieść około 5 cm. Na tak przygotowaną powierzchnię należy nasypać kamienie o zdecydowanej mniejszej, bo zaledwie 2 cm średnicy. Najlepiej, jeśli drobne kamyki połączone są z piaskiem lub pyłem kamiennym. Dzięki temu, ułożona w ten sposób nawierzchnia będzie prezentować się doskonale i to w każdych warunkach.

Jakie kamienie wybrać?

Chcąc przygotować chodnik, warto postawić na żwir o kanciastych, niejednorodnych kształtach. Jeśli jednak kamienie mają być wyłącznie elementem dekoracyjnym wokół roślin, to muszą być one znacznie drobniejsze. Tak czy inaczej, kamienie te będą świetnym narzędziem do odprowadzania nadmiaru wody z gruntu.

Jak wysypać kamienie w ogrodzie, aby uzyskany efekt był trwały? Warto postawić na skalny fundament i odpowiednio dobrane rodzaje i odmiany drobnych skał. Umiejętne dobranie poszczególnych kamieni sprawi, że ułożona w ten sposób nawierzchnia będzie stabilna i trwała.

Udostępnij