Samodzielna budowa domu jest bardzo dobrą decyzją, ponieważ w ten sposób można dowolnie ukształtować przestrzeń. Odpowiednio dobrana technologia sprawi, że koszty eksploatacji będą naprawdę niskie.
Od czego zacząć budowę domu?
Od powstania projektu aż po wykończenie budynku jest jednak bardzo długa droga. Wszystko zaczyna się tak naprawdę od wyboru działki. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na ukształtowanie powierzchni. Im bardziej nierówny teren, tym ciężej będzie przygotować działkę pod budowę domu, a także pod aranżację otoczenia. Przy budowie domu pasywnego szczególnie ważne jest ustawienie działki pod względem stron świata. Należy pamiętać, że duże przeszklenia powinny znaleźć się na stronie południowej. Jest to też istotne w przypadku osób, które planują w przyszłości montować instalację fotowoltaiczną. Kluczowy jest również kształt działki, ponieważ niektóre projekty budowlane może być ciężko wkomponować w działkę o kształcie trapezu lub trójkąta. Najlepiej, żeby droga dojazdowa do działki była publiczna, ponieważ pomoże to w przyszłości uniknąć wielu problemów. Kupując działkę warto również zwrócić uwagę na jakość gruntu. Działka podmokła jest bezpośrednim zagrożeniem dla fundamentów budynku. Właśnie dlatego wykonanie pomiarów gruntu najlepiej zlecić profesjonalnej ekipie jeszcze przed zakupem działki.
Wybór projektu
Na odległych terenach doprowadzenie gazu lub prądu może być dosyć problematyczne. Jeśli nie ma żadnych przyłączy to lepiej osobiście udać się do elektrowni i zapytać, jakie dodatkowe koszty wygeneruje dostęp do mediów. Po wyborze działki przyszedł czas na projekt budowy domu. Bez projektu nie można zacząć budowy. Można zlecić architektowi wykonanie nowego projektu całkowicie od podstaw lub zakupić gotowy projekt domu i jedynie go zaadaptować według własnych potrzeb. Znacznie tańszym i szybszym rozwiązaniem jest adaptacja gotowego projektu. W katalogach dostępne są projekty domów o różnych kształtach, powierzchniach i stylach. Wybór jest naprawdę ogromny, dlatego każdy powinien znaleźć projekt dopasowany do jego preferencji. Trzeba się jednak pamiętać, że taki projekt nie będzie unikalny, a do tego należy go jeszcze zaadaptować pod konkretną działkę. Po wybraniu projektu można przejść do załatwiania formalności. Przepisy prawa budowlanego się zmieniły i nie jest już wymagane pozwolenie na budowę, jeśli obszar oddziaływania budynku nie wykracza poza teren nieruchomości. Pozwolenie trzeba uzyskać, jeżeli budynek będzie zwiększał hałas otoczenia oraz zanieczyszczenie powietrza.