idea-home.pl

Blog tematyczny o budownictwie, aranżacjach wnętrz, ogrodzie.

Ogród

Jodła kaukaska. Czy to tylko drzewko bożonarodzeniowe?

Jodła kaukaska. Czy to tylko drzewko bożonarodzeniowe?

Głównym symbolem świątecznego wystroju jest drzewko bożonarodzeniowe. To właśnie ono pomaga w stworzeniu świątecznej atmosfery. Nie zawsze jednak sztuczna choinka może być najlepszym rozwiązaniem, gdyż żywe drzewka są bardziej efektowne. W tym artykule dowiesz się, czy jodła kaukaska sprawdzi się podczas świąt Bożego Narodzenia jako żywa choinka i czy jest to tylko drzewko bożonarodzeniowe.

Jodła kaukaska – co warto o niej wiedzieć? 

Pochodząca z Azji Zachodniej jodła kaukaska została sprowadzona na Stary Kondynent w XIX wieku i szybko zdobyła sobie uznanie mieszkańców Europy. Jodła kaukaska rośnie w górzystych terenach i preferuje miejsca, gdzie występują chłodne i niezbyt suche lata, a także bardzo ostre zimy. Gorzej znosi suche powietrze i upały, niż zimowe mrozy. Drzewo może dorastać nawet do 30 metrów, a jego średnica pnia może sięgać do dwóch metrów. W ogrodach osiąga wysokość maksymalnie dziesięciu metrów i rośnie dość wolno. Gałęzie są gęsto porośnięte igłami, choinka jest mocno ugałęziona aż do ziemi. Jodła kaukaska ma spiczasty wierzchołek, stożkowatą koronę, tępe lub spiczaste igły o długości do czterech centymetrów. Drzewko posiada wyprostowane szyszki o długości do 18 cm. W swym naturalnym środowisku jodła kaukaska może rosnąć nawet przez 500 lat. W naszym kraju oraz w całej Europie gatunek ten uprawiany jest z reguły na plantacjach z przeznaczeniem na sprzedaż jako drzewko bożonarodzeniowe.

Żywa choinka na Boże Narodzenie

Kupując jodłę kaukaską, mamy do wyboru różne rodzaje choinek żywych, gdyż drzewko występuje w kilku odmianach. Młode jodły świetnie sprawdzają się jako choinki bożonarodzeniowe i dorównują popularnością świerkom. Nie bez znaczenia to właśnie to drzewko wybierane jest na święta, gdyż igły mogą utrzymać się znacznie dłużej, niż te pochodzące ze świerku pospolitego, czy jodły pospolitej. To najbardziej wytrzymałe ze wszystkich drzewek bożonarodzeniowych. Igły nie opadają, a zasychają. Dzięki temu choinka kaukaska żywa może stanowić ozdobę salonu przez wiele tygodni, czego nie gwarantuje świerk, który szybko traci igły. Jodła kaukaska bardzo długo pozostaje świeża i zielona, nawet do 3 miesięcy od wycięcia. Jej igły nie kłują i są elastyczne. Właśnie z tego względu takie choinki dobrze sprawdzają się w domach przy obecności małych dzieci. Drzewko nie wydziela też zapachu specyficznego dla choinek żywych, co z kolei jest dobrą informacją dla alergików. Ponadto jodła kaukaska nie wytwarza żywicy, której wyciek na meble może nas sporo kosztować. Jednym z minusów takiego rozwiązania jest wyższa cena, niż w przypadku świerku. Jednak jej zalety sprawiają, że jest to najlepsza żywa choinka na święta Bożego Narodzenia.

Jodła kaukaska – nie tylko od święta

Jodłę kaukaską możemy też kupić w doniczce, jednak nie mamy gwarancji, że przyjmie się w gruncie, gdyż choinka posiada rozbudowany system korzeniowy, który podczas wykopywania może zostać uszkodzony. Wybierając sadzonki jodły kaukaskiej z doniczki, należy wybrać mniejszą roślinę. Dzięki temu mamy większą szansę, że roślina przyjmie się w naszym ogrodzie.

Warto pamiętać, że choinka kaukaska to drzewko wymagające w uprawie. Ten rodzaj jodły źle znosi suche i upalne lato, czy wysuszające zimowe wiatry. Żywa jodła kaukaska wymaga dużej wilgotności powietrza, a w dodatku jest wrażliwa na jego zanieczyszczenia. Z tego względu nie często spotykamy ją w naszych ogrodach. Można uprawiać ją w cieplejszych rejonach naszego kraju.

Jodła kaukaska to roślina bardzo malownicza, która świetnie prezentuje się pojedynczo w wyeksponowanym miejscu. Kupując ją mamy do wyboru różne rodzaje choinek. Mniejsze polecane są do domów, większe do dużych ogrodów. Choinki te możemy spotkać w parkach, czy nasadzeniach zieleni miejskiej. Jodła kaukaska bardzo dobrze prezentuje się przy oczkach wodnych, w pobliżu stawów, które gwarantują jej większą wilgotność powietrza, co dla tego drzewa jest bardzo ważne. Choć to roślina trudna w uprawie, wiele osób decyduje się na zakup nie tylko jako choinkę bożonarodzeniową, ale jako ozdobę ogrodu, czy domu.

Udostępnij