idea-home.pl

Blog tematyczny o budownictwie, aranżacjach wnętrz, ogrodzie.

LifestyleOgród

Jakie kwiaty do ogrodu wybrać?

Jakie kwiaty do ogrodu wybrać?

Sporządzenie dokładne planu zagospodarowania ogrodowej przestrzeni pomoże w stworzeniu ciekawej i oryginalnej aranżacji. Przy urządzaniu ogrodu koniecznie trzeba postarać się o staranny dobór wszystkich elementów, zwracając szczególną uwagę na wybór odpowiednio dopasowanych roślin.

Jak przygotować ziemię w ogrodzie?

Odpowiednie przygotowanie ogrodowej gleby to kwestia, która pomoże w przygotowaniu i łatwym utrzymaniu roślinnej aranżacji. Dobrej jakości ziemia zapewni roślinom niezbędne składniki odżywcze, ułatwiając odpowiednią cyrkulację powietrza i wody.

Przed przystąpieniem do sadzenia roślin warto pamiętać więc o tym, by przygotowywane podłoże było przede wszystkim pulchne oraz bogate w różnego rodzaju składniki odżywcze. Dobrym pomysłem może okazać się przekopanie ziemi przeznaczonej na rabatkę oraz wymieszanie jej z żyzną ziemią ogrodową lub naturalnym kompostem. Materia organiczna nie tylko wzbogaci skład gleby, ale sprawi również, że stanie się ona zdecydowanie bardziej przepuszczalna, dodatkowo wzrośnie także jej zdolność do magazynowania wody.

Kiedy sadzić kwiaty w ogrodzie?

Poprawne sadzenie roślin ogrodowych to dość skomplikowana kwestia, która wymaga dokładnego zapoznania się ze specyfiką i wymaganiami poszczególnych gatunków. Sadząc kwiaty w ogrodzie warto pamiętać więc o dokładnym przestrzeganiu potrzeb roślin, dopasowując przebieg prac do indywidualnego cyklu poszczególnych egzemplarzy.

Dodatkowo przy sadzeniu kwiatów trzeba zwrócić uwagę także na ich rozmiar – większe rośliny powinny znaleźć się z tyłu, te drobniejsze lepiej będzie umieścić z kolei na przodzie rabatki. Warto pamiętać o tym, że odpowiednie umiejscowienie kwiatów zapewni ich równomierne nasłonecznienie.

Jakie kwiaty do ogrodu wybrać – najpopularniejsze gatunki wieloletnie

Kwiaty wieloletnie to jedne z najczęściej wybieranych roślin ogrodowych – praktyczne i stosunkowo proste w uprawie staną się ciekawą ozdobą każdego ogrodu. Jedną z najciekawszych propozycji na kwiaty wieloletnie jest między innymi irys syberyjski. Gatunek ten charakteryzuje się pięknymi, ciemnoniebieskimi kwiatami, które doskonale będą prezentować się między innymi w towarzystwie oczka wodnego.

Jako kwiat wieloletni do ogrodu doskonale sprawdzi się także lawenda – intensywny zapach rośliny odstraszy komary i uprzyjemni ciepłe, letnie wieczory. Dobrym pomysłem okaże się zakup większych odmian lawendy, które doskonale wypełnią ogrodową przestrzeń.

Klasycznym i niezwykle stylowym wyborem może okazać się także posadzenie róż – dobór krzewów o kwiatach w różnych kolorach pomoże w uzyskaniu niezwykle ciekawego i barwnego efektu.

Udostępnij