Budowa własnego domu to spore wyzwanie. Najbardziej uciążliwe dla większości są sprawy związane z załatwieniem pozwolenia na budowę. Od kilku lat istnieje jednak możliwość budowy domów bez pozwolenia. Kiedy można to zrobić i jaka jest procedura?
Co mówi prawo?
Do niedawna budowa każdego domu wymagała uzyskania pozwolenia na budowę. Od kilku lat jest możliwość budowy domu jednorodzinnego bez potrzeby uzyskiwania pozwolenia na budowę. Nie oznacza to, że nie trzeba spełnić określonych warunków.
Aby budować bez pozwolenia należy budowę zgłosić najpóźniej 21 dni przed rozpoczęciem budowy. Do zgłoszenia należy dołączyć:
– 3 egzemplarze projektu budowlanego
– poświadczenie o prawie do dysponowania działką do celów budowlanych
– miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy.
Niezbędne będzie też wytyczenie geodezyjne oraz zgłoszenie kierownika budowy przy domach powyżej 70 m2.
Jakie domy bez pozwolenia?
Ustawodawca bardzo dokładnie określił, jakie domy mogą być stawiane bez pozwolenia. Dopuszcza taką możliwość wtedy, gdy będzie stawiany wolnostojący dom jednorodzinny, a jego obszar oddziaływania w całości mieści się na działce.
Nie można bez pozwolenia budować domów wielorodzinnych, bliźniaków i domów na terenie Natura 2000.
Wymogiem było też posiadanie nadzoru budowlanego, czyli tzw. kierownika budowy. Najnowsze przepisy dopuszczają budowę domów jednorodzinnych o powierzchni do 70 m2 bez tego wymogu. Nie trzeba też prowadzić dziennika budowy.
Prawo nie wskazuje też, z jakich materiałów mogą być budowane domy bez pozwolenia. Oznacza to, że można użyć wszelkich dostępnych na rynku materiałów.
Jaki będzie dobry projekt domu bez pozwolenia?
Przy planowaniu budowy pojawia się dylemat, czy kupić projekt gotowy, czy zamówić indywidualny. To drugie rozwiązanie jest wprawdzie dużo droższe, ale pozwala na realizację bardzo konkretnych rozwiązań.
Jeśli w planach jest budowa na zgłoszenie, to warto wiedzieć, że coraz więcej firm architektonicznych ma sporo ciekawych ofert w tym zakresie. Taki gotowy projekt domu bez pozwolenia jest dużo tańszy, co nie oznacza, że jest gorszy. W ofercie są zarówno domy parterowe, jak i z poddaszem użytkowym oraz piętrowe. Wszystkie projekty budynków są zgodne z obowiązującymi przepisami.
Niektóre pracownie projektowe proponują także projekty tanie w budowie. To znakomite rozwiązanie dla osób, które chciałyby mieć własny dom, a nie mają zbyt dużo środków. Taka oferta powinna ich zainteresować.