idea-home.pl

Blog tematyczny o budownictwie, aranżacjach wnętrz, ogrodzie.

Dom

Jaki jest najlepszy filtr do odkurzacza?

Jaki jest najlepszy filtr do odkurzacza?

Filtr do odkurzacza jest bardzo ważnym elementem, który wbrew pozorom odpowiedzialny jest nie tylko za sprawne pochłanianie kurzu, ale co najważniejsze wpływa bezpośrednio na wydajność odkurzacza. W dużej mierze to właśnie dzięki porządnym filtrom można uchronić silnik przed uszkodzeniami mechanicznymi i znacząco wydłużyć żywotność sprzętu.

Wszyscy czołowi producenci AGD domowego i profesjonalnego, oferujący odkurzacze, proponują także filtry wymienne. W sklepach stacjonarnych i internetowych da się kupić filtr do odkurzacza Hoover, Deerma, Dyson i wiele innych.

Niezawodne filtry HEPA do odkurzacza – co trzeba wiedzieć?

W dzisiejszych czasach zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszy się filtr do odkurzacza HEPA. Są to bardzo zaawansowane filtry zaprojektowane przez NASA, które pierwotnie miały być wykorzystywane do ochrony przed niebezpiecznym promieniowaniem radioaktywnym. Nowoczesne filtry HEPA spotkać można w wielu urządzeniach, w których odbywa się cyrkulacja powietrza. Mowa tutaj nie tylko o odkurzaczach, ale również o oczyszczaczach powietrza czy też o popularnych klimatyzacjach.

Jeżeli chodzi o sam filtr do odkurzacza HEPA, to zbudowany jest on ze szkła spiekanego, który doskonale radzi sobie z zatrzymaniem pyłów PM2,5, PM1 i PM10. Są to oczywiście bardzo niebezpieczne pyłki, które występują w smogu. Filtry HEPA doskonale radzą sobie również z zarodnikami grzybów, wirusami i bakteriami.

Wodny filtr do odkurzacza

W ostatnim czasie coraz więcej producentów oferuje niezawodne odkurzacze z filtrami wodnymi. Mowa tutaj oczywiście o urządzeniach, które posiadają specjalny pojemnik, który napełniany jest wodą. Warto wyraźnie zaznaczyć, że to właśnie woda jest jednym z najskuteczniejszych filtrów naturalnych. Między innymi dlatego też filtry wodne spotkać można w nowoczesnych odkurzaczach. Gdy zanieczyszczenia trafią do odkurzacza to automatycznie osiadają one na dnie. Powietrze, które powraca do pomieszczenia bardzo często przechodzi przez dodatkowy filtr wylotowy. Spotkać można nie tyko powyżej opisane filtry HEPA, ale również filtry z wkładem węglowym. Wodny filtr do odkurzacza spełniać będzie spoje zadania tylko wtedy, gdy będzie systematycznie opróżniany i dokładnie myty.

Jakie inne filtry można spotkać w odkurzaczach?

Producenci odkurzaczy chcą przyciągnąć do siebie jak największą liczbę potencjalnych klientów. Między innymi dlatego też systematycznie pojawiają się nowe urządzenia oparte na zaawansowanych filtrach. W sklepach dostępne są między innymi odkurzacze z filtrami cylindrycznymi, które wyróżniają się wysoką skutecznością w zbieraniu wszelkich zanieczyszczeń. Dużym zainteresowaniem cieszy się również cyklonowy filtr do odkurzacza, który umożliwia sprzątanie nawet bardzo drobnych pyłków. Niestety odkurzacze wyposażone w filtr cyklonowy są bardzo drogie, dlatego też nie każdy może pozwolić sobie na ich zakup.

Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że filtry można podzielić nie tylko na ich skuteczność i materiał z którego są wykonane, ale również na umiejscowienie. Wyróżnić należy przede wszystkim filtry wlotowe, które są podstawową ochroną silnika przed uszkodzeniem. Wylotowe filtry oczyszczają z kolei powietrze, które ponownie trafia do pomieszczenia. To właśnie dzięki tym filtrom można usunąć z domu cząsteczki kurzu i kłopotliwe alergeny.

Udostępnij