idea-home.pl

Blog tematyczny o budownictwie, aranżacjach wnętrz, ogrodzie.

Lifestyle

Papa bitumiczna do hydroizolacji – kiedy warto ją wybrać?

Papa bitumiczna do hydroizolacji – kiedy warto ją wybrać?

Papa bitumiczna to stosowany od lat materiał do hydroizolacji. Jakie ma właściwości i zastosowanie?

Obecnie bitum i powstające z niego produkty są bardzo popularne w celu prowadzenia hydroizolacji różnych nawierzchni. Stosowany jest on najczęściej jako łatwa w kładzeniu papa bitumiczna dostępna też w różnych wariantach. 

Hydroizolacja bitumiczna – co to jest?

Hydroizolacja bitumiczna to metoda hydroizolacji wykorzystująca bitum, bardzo lepką postać ropy naftowej, często zmieszaną też z dodatkowymi składnikami, jako materiał hydroizolacyjny. 

Bitum może być nakładany w postaci płynnej, na gorąco na powierzchnię, która ma być uszczelniona, taką jak dach lub fundament. Następnie materiał ten twardnieje i tworzy barierę ochronną przed wnikaniem wody. Jest często stosowany w płaskich dachach i konstrukcjach podziemnych, takich jak piwnice.

Łatwiejszym sposobem na jego wykorzystanie jest natomiast papa bitumiczna, która ma postać materiału w rolce przeznaczonego do nakładania na nawierzchnie. Może być ona zgrzewana, samoprzylepna, co ułatwia jej nakładanie.

Papa bitumiczna – jakie ma przeznaczenie?

Hydroizolacja bitumiczna w postaci papy jest powszechnie stosowana w różnych celach budowlanych. Najczęściej wykorzystywana jest ona na:

 • Dachy płaskie – papa bitumiczna jest często stosowana jako podstawowy materiał hydroizolacyjny w systemach dachów płaskich, ponieważ można go łatwo nakładać i tworzy ona trwałą barierę przed przenikaniem wody. Także nadaje się do używania na dachach skośnych o mniejszym kącie nachylenia.
 • Konstrukcje podziemne – hydroizolacja bitumiczna jest również powszechnie stosowana w konstrukcjach podziemnych, takich jak piwnice, w celu ochrony przed przenikaniem wody.
 • Hydroizolacja fundamentów – bitum można nakładać na zewnątrz fundamentów, aby zapewnić im wodoodporną barierę, która chroni budynek przed zawilgoceniem.
 • Hydroizolacja ścian – również papa bitumiczna może być stosowana do uszczelniania zewnętrznych ścian poniżej poziomu gruntu, takich jak ściany oporowe.

Gdzie kupić papę bitumiczną wysokiej jakości?

Papy bitumiczne są oferowane w różnych wariantach, dlatego przed zdecydowaniem się na zakup takiego materiału warto poznać różne propozycje producentów.

Najlepiej zdecydować się na papę, która będzie wyróżniała się wysoką jakością, dlatego może ona posłużyć na długi czas i zapewnić skuteczną ochronę przed licznymi czynnikami zewnętrznymi.

Takie parametry może zapewnić papa Bauder, która oferowana jest w różnych wersjach, zależnie od jej przeznaczenia. Jest ona chętnie wybierana do realizacji wielu projektów, także tych wymagających wykorzystania najlepszej klasy materiałów.

Dostawcą papy Bauder jest firma dachprofil.com.pl, która zapewnia szybki dostęp do szerokiej gamy wyrobów tego producenta.

Jakie są właściwości papy bitumicznej na dach?

Papa bitumiczna to materiał o wielu korzystnych właściwościach:

 • Trwałość – jest mocnym i trwałym materiałem, który może wytrzymać ekstremalne warunki pogodowe i uszkodzenia spowodowane wodą, promieniami UV i niskimi i wysokimi temperaturami.
 • Elastyczność – jest także elastycznym materiałem, który może rozszerzać się i kurczyć pod wpływem zmian temperatury bez pękania.
 • Hydroizolacja – tworzy szczelną powierzchnię, co czyni ją skuteczną barierą dla przenikania wody.
 • Łatwa w aplikacji – można nakładać ją bezpośrednio na podłoże z użyciem palników lub jako materiał samoprzylepny jak papa Bauder, co ułatwia jej stosowanie w wielu rodzajach projektów budowlanych.
 • Wszechstronność – papa bitumiczna stosowana jest do różnych celów hydroizolacyjnych, w tym dachów, konstrukcji podziemnych.
 • Niska cena – hydroizolacja bitumiczna jest opłacalnym rozwiązaniem ze względu na niską cenę.
 • Niskie wymagania konserwacyjne – papa bitumiczna po nałożeniu nie wymaga konserwacji.

Wobec tego papa bitumiczna nadal jest bardzo dobrym wyborem do krycia dachów oraz prowadzenia innych prac hydroizolacyjnych. Aby jednak mieć pewność, że posłuży ona na długi czas, warto zdecydować się na papę od sprawdzonego producenta.

Udostępnij