Zanim zaczniemy rozbiórkę domu, musimy zająć się stroną prawną. Koniecznie musimy spełnić wszystkie wymogi, które są podobne do tych, które były obowiązkowe przed rozpoczęciem budowy domu. Czyli pierwszą czynnością będzie zgłoszenie zamiaru wyburzenia budynku stosownemu urzędowi.
Rozbiórka domu – jakie formalności?
Rozbiórkę budynku musimy zgłosić do starosty osobiście lub przez Internet. Możemy rzecz załatwić także listownie. Zwykle wystarczy jedynie zgłoszenie o naszych poczynaniach. Czasem jednak będziemy potrzebowali otrzymać na to zgodę. Istnieją też sytuacje, w których nie ma konieczności zgłaszania rozbiórki.
Jeżeli budynek, który zamierzamy wyburzyć, jest niższy niż 8 metrów i stoi w odległości od płotu nieprzekraczającej połowy jego wysokości, wystarczy jedynie zgłoszenie. Oczywiście budowla ta nie może być wpisana do rejestru zabytków ani podlegać ochronie konserwatorskiej.
W przypadku, gdy rozbiórka dotyczy np. kamienicy, wówczas konieczne są dalsze kroki i z pewnością będzie trzeba złożyć wniosek o pozwolenie na wyburzenie. Zarząd architektoniczny sprawdzi, czy wyburzenie budowli nie zaszkodzi sąsiadującym nieopodal budynkom oraz systemom (wodnym, sanitarnym itp.).
Kiedy można zacząć rozbiórkę budynku bez zgłaszania?
Nie musimy zgłaszać naszego zamiaru wyburzenia domu pod pewnymi warunkami. Jednym z nich jest fakt, że na jego budowę nie było potrzebne pozwolenie. Czyli będą to m.in. komórki, drewutnie itp. oraz domy o powierzchni do 35 m kwadratowych bez poddasza.
Zgłosiliśmy zamiar wyburzenia domu, co dalej?
Urząd sprawdzi, czy mamy podstawy do rozbiórki budynku. Upewni się, czy dom nie jest wpisany w rejestr zabytków oraz, czy nie podlega ochronie konserwatorskiej. Przekona się, czy dom nie jest wpisany na Listę Skarbów Dziedzictwa. Istotne też będzie, czy budynek nie znajduje się w parku kulturowym oraz nie jest pomnikiem historii itd.
W sposób szczególny urząd podejdzie do sytuacji, gdy budynek będzie musiał być wyburzony metodą wystrzałową, czyli za pomocą ładunków wybuchowych. Decyzja świadcząca o braku zastrzeżeń powinna przyjść do nas na piśmie w ciągu do 21 dni od momentu naszego zgłoszenia.
Jeżeli nie otrzymamy żadnego pisma, będzie to oznaczało, że możemy zacząć prace rozbiórkowe. Brak dostarczonego do nas pisma od starosty traktowane jest w przepisach jako milczącą zgodę. My natomiast podczas rozbierania domu musimy prowadzić dokumentację.
Dziennik rozbiórki domu – jak go wypełniać?
Dokumentacja wyburzania budynku musi być udokumentowana w urzędowym piśmie zwanym dziennikiem rozbiórki. Rejestrujemy w nim poszczególne etapy wyburzania. Prowadzimy go w podobny sposób co dziennik budowy.