idea-home.pl

Blog tematyczny o budownictwie, aranżacjach wnętrz, ogrodzie.

DomOgród

Jak zaprojektować kolorowy i praktyczny ogród?

Jak zaprojektować kolorowy i praktyczny ogród?

Ogród jest integralną częścią domu. Koniecznie trzeba o tym pamiętać i już na etapie budowy domu zadbać, by powstał plan jego aranżacji. Jak zaprojektować ogród, który będzie cieszył feerią barw i jednocześnie będzie przyjemnym miejscem wypoczynku?

Światła, system nawadniający i ścieżki

Zastanawiając się jak zaprojektować ogród trzeba pamiętać, że piękny ogród to nie tylko rośliny, które cieszą nasze oczy. Ważnym elementem ogrodu jest mała architektura, która musi być dobrze przemyślana, by stanowiła nierozerwalną część z ogrodowym wyposażeniem.

Bardzo ważnym elementem aranżacji ogrodu jest oświetlenie. Już na etapie domu należy zadbać, by podciągnąć kable tam, gdzie będzie to konieczne. Oświetlenie ścieżek ogrodowych, altanki czy garażu pozwoli komfortowo poruszać się po zmroku.

Kolejnym, niezmiernie ważnym elementem ogrodu jest system zraszaczy, który sprawi, że upalne lato przestanie być problemem. Konieczne jest zaprojektowanie ich już na etapie wyrównywania działki. Dokładnie w tym samym momencie należy wytyczyć ścieżki, którymi będziemy się poruszali.

Jak sadzić rośliny?

Zastanawiając się jak zaprojektować ogród należy pamiętać, że sadząc rośliny trzeba wziąć pod uwagę ich wymagania. Ilość dostępnego słońca oraz gleba mają dla roślin kolosalne znaczenie.

Ważne jest również, by sąsiadujące ze sobą krzewy i kwiaty miały podobne wymagania i tempo wzrostu. Sadząc rośliny, które szybko rosną obok roślin o powolnym wzroście można doprowadzić do tego, że jedne krzewy zarosną drugie.

Jednym z częściej popełnianych błędów jest sadzenie roślin zbyt gęsto. Wielu początkujących ogrodników natychmiast chce osiągnąć ogród, który będzie zachwycał bujną roślinnością. Trzeba jednak pamiętać, że krzewy i kwiaty, które mają zbyt mało miejsca za chwile trzeba będzie przesadzać. Jest to dodatkowa praca oraz zabieg, który osłabia rośliny.

Prace końcowe

Zastanawiając się jak zaprojektować ogród nie można zapomnieć o pozostawieniu miejsca na małą architekturę oraz miejsca odpoczynku.

Warto pamiętać, by w ogrodzie wydzielić miejsca, w którym stanie ocieniona altana, w której będzie można wypocząć w słoneczny dzień lub zjeść obiad z rodziną. Ważne jest również miejsce na grilla, gdzie będzie stał stół i rodzina będzie mogła biesiadować.

Analizując jak zaprojektować ogród nie można również zapomnieć o najmłodszych. Konieczne jest wydzielenie miejsca dla dzieci, by mogły się swobodnie bawić. Piaskownica oraz huśtawki są niezbędne. Dzięki temu maluchy nie będą się nudziły na dworze, a rośliny będą bezpieczne.

Udostępnij