Kompozytowe siatki zbrojeniowe, choć są dość nowym produktem, cieszą się ogromnym zainteresowaniem, szczególnie wśród osób powiązanych z robotami budowalnymi. Co warto wiedzieć o takich siatkach? Gdzie znajdą swoje zastosowanie?
Czym są siatki zbrojeniowe z kompozytu?
Siatki z kompozytu są elementami konstrukcyjnymi, stosowanymi w celu wzmocnienia struktury budowli. Takie siatki są złożone ze szklanych włókien, które zatapia się w polimerowej otoczce. Jest to niezwykle wytrzymały element, idealny do stworzenia niezawodnego zbrojenia. Siatka kompozytowa ma szerokie zastosowanie, a ze względu na swoje właściwości najczęściej jest wykorzystywana w budownictwie drogowym i przemysłowym.
Dlaczego siatki kompozytowe to materiał, który warto stosować?
Siatki z kompozytu to wyjątkowe materiały będące całkowicie odporne na korozję. Co ważne nie wymagają konserwacji i zabiegów zabezpieczających przed szkodliwym działaniem wilgoci i czynników chemicznych. Zbrojenie z siatki to jeden z najlepszych sposobów na to, by wzmocnić betonowe konstrukcje. Warto przy tym zaznaczyć, że dzięki siatkom można nawet trzykrotnie zwiększyć trwałość konstrukcji w porównaniu do zastosowania zbrojenia stalowego.
Czym wyróżnia się siatka kompozytowa na tle materiałów o podobnym zastosowaniu? Ta pierwsza przede wszystkim trwałością, lekkością, łatwością montażu oraz obróbki. Nowoczesne siatki kompozytowe nie przewodzą prądu, co również jest czynnikiem przemawiającym za ich stosowaniem.
W zależności od potrzeb kompozytowe siatki mogą być stosowane w pojedynczej warstwie lub składać się z kilku elementów zbrojenia przestrzennego. Zastosowanie siatek kompozytowych znacząco zwiększa komfort i bezpieczeństwo przebywania w budynku. Siatka sprawia, że obiekt jest solidny, stabilny, a ryzyko jego uszkodzenia znacząco mniejsze.
Ze względy na to, że kompozyt posiada niskie przewodnictwo cieplne, jest materiałem przyczyniającym się do zwiększenia efektywności energetycznej budynku.
Zastosowanie siarek kompozytowych
Współcześnie siatka kompozytowa ma szerokie zastosowanie. Niezawodnie sprawdza się przede wszystkim:
-
w budownictwie (przemysłowym, inżynieryjnym, drogowym),
-
przy wzmacnianiu posadzek (betonowych, przemysłowych),
-
przy wzmocnieniu płyt drogowych,
-
przy wzmocnieniu konstrukcji betonowych,
-
przy konstrukcjach wykorzystywanych w przemyśle rolniczym, – przy konstrukcjach wykorzystywanych w przemyśle spożywczym.
Często siatki kompozytowe są również elementem konstrukcyjnym prefabrykatów betonowych.