Ogrzewanie domu to największy koszt, z jakim muszą zmierzyć się właściciele nieruchomości. Ważne jest również wybranie takiego ogrzewania, które będzie nie tylko ekonomiczne, ale również ekologiczne. Jak wybrać najlepsze ogrzewanie domu?
Węgiel kamienny
Ogrzewanie domu za pomocą węgla kamiennego nadal jest najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem.
Zaletą węgla kamiennego jest jego niska cena oraz duże efektywność energetyczna. Największą wadą – duża ilość zanieczyszczeń, które przenikają do środowiska naturalnego.
Niezależnie od tego, czy nasz piec jest nowoczesny i efektywny palenie węglem nadal jest dosyć pracochłonne. Nawet do pieca z automatycznym podajnikiem raz na kilka dni należy dołożyć węgla, wyczyścić ruszt czy wreszcie kupić odpowiedni zapas węgla przed zimą. Ważne jest również posiadanie odpowiedniego miejsca, w którym węgiel będzie składowany. Nie można również zapomnieć o bałaganie, który powstaje, gdy palimy węglem.
Ogrzewanie gazowe
Jest to jeden z ciekawszych pomysłów na ogrzewanie domu. Gaz jest stosunkowo tanim paliwem.
Piec gazowy podłączony do centralnego ogrzewania jest wyjątkowo łatwy w obsłudze. Nie wymaga czasu i zapewnia duży komfort. Domowy komputer, który kontroluje temperaturę, włącza piec, gdy temperatura spadnie poniżej ustalonego poziomu. Piec w krótkim czasie dogrzeje mieszkanie.
Nie można również zapomnieć, że ogrzewanie domu gazem jest ekologiczne. Gaz nie zawiera siarki ani cząstek niepalnych. Trzeba jednak pamiętać, że tlenki azotu przedostają się do atmosfery.
Dużą zaletą ogrzewania gazowego jest to, że jest to czyste i praktycznie bezobsługowe ogrzewanie. Nie wymaga również wydzielenia oddzielnego pomieszczenia na paliwo, tak jak jest w przypadku węgla.
Kolektory słoneczne
Panele fotowoltaiczne już od dłuższego czasu cieszą się coraz większą popularnością. Nie ma się co dziwić! Ogrzewanie jest ekonomiczne, ekologiczne i z roku na rok zwiększa się jego efektywność.
Energia, którą wytworzą panele fotowoltaiczne może być sprzedawana do zakładu energetycznego i odzyskiwana, gdy zajdzie taka potrzeba. Dzięki temu osoba posiadająca panele fotowoltaiczne staje się prosumentem, czyli producentem i konsumentem, który współpracuje z zakładem energetycznym.
Panele fotowoltaiczne można zamontować na dachu budynku, ale również na ziemi, należy tylko pamiętać, by ustawić je pod kątem co najmniej 25% i skierować na południe. Chcąc, by ogrzewanie domu pochodziło wyłącznie z energii słonecznej należy dobrze obliczyć ilość niezbędnych paneli. Zbyt mała ilość paneli może nie sprawdzić się w mroźnych miesiącach.